Strona Główna Nasze zdrowie Rozmowa z prof. Tadeuszem Triszką
Rozmowa z prof. Tadeuszem Triszką

Poniżej podajemy link do strony internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zawierający rozmowę

z Panen prof. TADEUSZEM TRZISZKĄ na temat jego prac badawczych.

 

http://www.up.wroc.pl/uczelnia/17421/dolnoslaskie_jaja_doskonale.html

 

O tym, że jaja można jeść do woli I obniżąć nimi poziom cholesterolu, o wyciąganiu z jaj substancji kluczowych dla naszego życia I leczeniu nimi chorób cywilizacyjnych z PROF.TADEUSZEM TRZISZKÄ„, kierownikiem Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych I Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawia Jolanta Podsiadła


Panie Profesorze, czy istnieje produkt spożywczy, który może równać się z jajem?

Nie ma innego surowca spozywczego, ktory bylby równie wartościowy.


Proszę zwrócić uwagę, że wystarczy podgrzać zaplodnione jajo do temperatury 40oC  I Po 21 dniach wylęgnie się pisklę, które ma mózg, układ nerwowy, krwionośny, kostny, immunologiczny I wszystko inne, co decyduje o życiu.

Oznacza to, że są w jaju takie składniki biologiczne, które pozwalają na stworzenie życia jedynie poprzez dodanie energii. A skoro tak, to składniki te mogą slużyć także naszemu zdrowiu I podnoszeniu jakości naszego życia.

Co zatem znajduje się w jaju?

W białku jaja jest najlepszy można powiedzieć, że wzorcowy sklad aminokwasów, w żółtku natomiast doskonale fosfolipidy na czele z lecytyną I kefaliną, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu I serca.


Są wszystkie witaminy (z wyjątkiem C) I kwasy tłuszczowe, w tym również  wielo nie nasycone omega-3. Są też substancje antybakteryjne I antywirusowe.

Jajo to produkt wręcz idealny, a w dodatku niskokaloryczny jedno kurze jajko to tylko okolo 75 kcal.

Jeśli zatem ktoś chce się odchudzać, polecam dietę, która zapewnia niemal wszystko, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu do pięciu do siedmiu jaj dziennie, a do tego warzywa I owoce.

Pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na te skladniki.

Panie Profesorze, a cholesterol?

Cholesterol to zaledwie 0,4 proc. zawartości jaja, substancja równie cenna, jak inne składniki.


Jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu I ukladu nerwowego, do syntezy hormonów plciowych, witaminy D I kwasow żółciowych.


W ukladzie nerwowym mamy okolo 10% cholesterolu, nasz organizm produkuje go dziennie do 1,5 do 3 gramow, czyli mniej więcej tyle, ile jest go w 15 jajach.
Bez cholesterolu nie byłoby transportu biologicznego, Po prostu nie byloby życia.

Ale odkłada się on w naczyniach krwionośnych

Ale ten produkowany w nadmiarze przez wątrobę, na przyklad pod wplywem stresu, a nie cholesterol z pożywienia.


Jeśli będziemy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość cholesterolu z żywności, nie będzie on produkował własnego. Na samym początku duzej konsumpcji jaj jego poziom w organizmie nieznacznie się podwyższy, o jakieś 12% potem się ustabilizuje, z tendencją do obniżania.

Każdy Sam może to sprawdzić, jedząc dwa-trzy jaja dziennie.
Co więcej, w żółtku znajduje sie zdecydowana większość tzw. dobrego cholesterolu (HDL), ktory nie jest odkładany w naczyniach krwionosnych.

Chciałbym mocno podkreślić nie ma problemu cholesterolu w jajach.

Ale jest w naszym myśleniu o jajach. Na jednym z popularnych stoisk z żywnością ekologiczną jaja do kur zielononóżek reklamowane są w następujący sposób: 20% cholesterolu mniej.


Przed spotkaniem z Panem Profesorem zapytałam dziesięć osób robiących zakupy w pobliskiej galerii handlowej, jak często jedzą jaja.


Dziewięć z nich (dziesiąta okazała się Pana studentka) wspomniało o cholesterolu I przyznało się do dwóch-trzech jaj tygodniowo, nie licząc ciast, makaronów czy panierek do kotletów.


Pan proponuje, by jeść tyle jaj dziennie. Skąd te rozbieżności?

Możemy mieć m.in. pretensję do części lekarzy choć nie sądzę, by bylo ich więcej niż 20% ktorzy gloszą teorie o szkodliwości cholesterolu z jaj.


Powiem brutalnie jeżli ktoś mowi coś takiego, to znaczy, że wiedza jego zatrzymala siÄew latach 50, 60 ubieglego wieku. Jestem pewny, że dziś nikt z naukowcow kto ma na ten temat wiedzę, a nie tylko przekonania nie podpisze się pod twierdzeniem, że cholesterol z jaj jest szkodliwy.


Jaja to pożywienie slużące naszemu zdrowiu I ??yciu.

Skoro są idealne, to Po co je ulepszać?

Rozumiem, ze odnosi się Pani do projektu Innowacyjne technologie produkcji  biopreparatów na bazie nowej generacji jaj (Ovocura), ktorego jestem koordynatorem.

Dla nas, z naukowego punktu widzenia, istotne jest to, że w jaju są substancje, które tworzą życie.

A mając wiedzę, możemy dodatkowo w naturalny sposób wzbogacać treść jaja w biologicznie aktywne substancje, a nastepnie wykorzystywać je w produkcji suplementów diety.

Do razu zaznaczam, że nie ma to nic wspólnego z modyfikacją genetyczną.


Po prostu naturalnie wzbogacamy treść jaj poprzez odpowiednie żywienie niosek, ktore dostają naturalne mieszanki paszowe bogate m.in. w witaminy A I E, selen, wielo nie nasycone kwasy tluszczowe.


W ten sposób otrzymujemy jaja, na bazie ktorych tworzymy biopreparaty mogace wzbogacać naszą dietę I wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych.

Chodzi o biopreparaty pomocne w leczeniu chorob nowotworowych lub choroby Alzheimera?

Przyznam, że mamy takie nadzieje. Badania są w trakcie, a cały projekt zakończy się w 2013 roku.

Przewidujemy, że jego efektem będą m.in. wzmacniające preparaty witaminowe, preparaty z dobrze przyswajalną lecytyną, preparaty pomocne w leczeniu chorób nowotworowych I otęiennych chorób mózgu, np. choroby Alzheimera.

Bardzo zaawansowane są badania and preparatami wapniowymi ze skorupek jaj, ktore mają przeciwdziałać osteoporozie.


Badania prowadzimy wspólnie z Akademią Medyczną we Wroclawiu oraz Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zarówno in vitro na liniach komórkowych, jak rownież in vivo na zwierzętach (głółwnie myszach, szczurach, świniach i psach).

Pracujemy również nad biopreparatami przydatnymi przy utrwalaniu żywności oraz jej pakowaniu.


Przedsięwzięcia te mogą być realizowane dzięki innowacyjnej, unikatowej w skali światowej linii technologicznej, ktora zostala zbudowana we Wrocławskim Parku Technologicznym, w ramach oddzielnego projektu, na rzecz działań Klastra Nutribiomed.

W ramach klastra współpracuje sześć uczelni i ponad trzydzieści przedsiębbiorstw.
Dzięki temu nasza wiedza i efekty badań mogą zostać wykorzystane i znależć się na rynku w postaci konkretnych bioproduktow.

Na rynku są juz jaja z omega-3

Zawartość kwasu omega-3 kluczowego dla pracy mózgu, serca, budowy komorek można zwiększyć w jajach nawet dziesięciokrotnie w naturalny sposób.

W mieszankach, które zjadają kury nioski, znajdują się m.in. algi, plankton, ryby, olej lniany (z tego powodu jaja te są droższe od normalnych).

Takie jaja same w sobie są już nutraceutykami, czyli zywnością o właściwościach prozdrowotnych.

Nie wystarczy nam zwykla zywność?

Jeżli jemy naturalnie i różnorodnie oraz z umiarem to wystarczy.


Problem jednak w tym, że na ogółâ€š nasze pożywienie jest zbyt monotonne i ubogie w substancje odżywcze.

Dlatego warto wzbogacać żywność w sposób naturalny, z korzyścią dla zdrowia.

Nalezaloby zwiększyć ilość potraw na bazie jaj, w tym wzbogaconych.

W takim razie muszę dopytać. Moi rozmówcy obawiali się również, że kury na farmach mogą być karmione antybiotykami i hormonami

W całej Unii Europejskiej istnieje zakaz prawny dodawania do pasz hormonów