Kontakt
00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767
V POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU VI KADENCJI
Pod przewodnictwem prezesa ZG ZEiRP RP- Krzysztofa Maślankiewicza, odbyło się posiedzenie tego organu statutowego. Wieńczyło ono półmetek jego bieżącej kadencji. Posiedzenie podobnie jak i posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej, przeprowadzono w Trojaczkowicach k/Lublina. Trwało ono, od pory poobiedniej 6 do południa 8 czerwca br. Uczestniczyli w nim poza członkami ZG: honorowy prezes ZG i założyciel naszego Związku- Klemens Dziermański oraz prezesi zarządów wojewódzkich. Jego gośćmi, byli: Lubelski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. mgr inż. Grzegorz Alinowski, komendant miejski PSP w Lublinie- mł. bryg. mgr inż. Marek Fiutka oraz członkowie Prezydium ZW ZE i RP RP w Lublinie.
W części obrad ZG, wzięli udział członkowie GKR. Sama komisja obradowała we własnym składzie pod kierownictwem swego przewodniczącego- Andrzeja Russka.
Głównymi tematami posiedzenia Zarządu Głównego naszego Związku były: -stan prac nad nowym Statutem Związku, kwestie organizacyjne związane z przygotowaniami i przeprowadzeniem Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów, który uchwali nowy Statut Związku. W tym celu m. in. wytypowano kandydatury osób do pełnienia kluczowych funkcji podczas zjazdu. Ustalono też finalny zakres prac natury prawnej nad nowym Statutem. Tematy te referowali: Krzysztof Maślankiewicz i Andrzej Kowalcze- skarbnik ZG.
Następnie prezes ZG, przedstawił stopień realizacji Uchwały Programowej VI Krajowego Zjazdu Delegatów. Do tej pory z 26 zadań w niej zawartych, wykonano 11 a, dalszych 10 jest w różnym stopniu zaawansowania, pozostałe zadania będą realizowane.
Ten sam mówca przedstawił informację o działalności Prezydium ZG, w od ostatniego posiedzenia ZG do chwili obecnej.
Skarbnik ZG- Andrzej Kowalcze, przedstawił aktualną sytuację finansową ZG.
Innym omawianym tematem, były prace nad Księgą Honorową Związku. Tematykę tą przedstawił Wiesław Woszczyna- wiceprezes ZG i przewodniczący zespołu ds. Księgi oraz członek tego zespołu-Jerzy Brzozowski. W dyskusji nad tą sprawą pojawiły się sprzeczne opinie w kwestii sposobu, trybu wyłaniania osób, które będą honorowane wpisem do tej „Księgi…”. Dlatego zdecydowano się na głosowanie w tej sprawie. W jego postanowioniu czasowo wstrzymać prace nad przygotowaniem „Księgi..”.
Omawiano też m. in.: temat powstającej książki obrazującej historię polskiej ochrony przeciwpożarowej w l.1950-1992, nie przyznania z okazji tegorocznego Dnia Strażaka, medali honorowych im. inż. J. Tuliszkowskiego oraz propozycjami uproszczenia druków sprawozdawczych.
W trakcie dyskusji Stanisław Kuszła- wiceprezes Opolskiego ZW, zwrócił się z apelem o zakładania przez koła, środowiskowych pożarniczych izb tradycji, a Klemens Dziermański- honorowy prezes, postulował, by w/w książka została „przeniesiona na płytkę elektroniczną i upowszechniona, w jednostkach organizacyjnych PSP. Uznał, że należy to uczynić wspólnie z KG PSP. Ten sam mówca zwrócił się z zapytaniem do kierownictwa ZG, w sprawie niezbyt odważnego wspierania kolegów z innych służb mundurowych, w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy „dezubekizacyjnej”. W związku z tym, wyjaśnień udzielił prezes ZG- Krzysztof Maślankiewicz, który przypomniał, że głosowanie w tej sprawie przez ZG na posiedzeniu w listopadzie ubiegłego roku, dało wynik negatywny.
W trakcie omawianych tematów głos zabierali członkowie ZG, prezesi zarządów wojewódzkich i członkowie GKR.
Niniejszy materiał, z uwagi dziennikarski charakter jest skrótowy. Zatem pełny obraz prac ZG, będzie zawarty w protokole z posiedzenia. Ten, w najbliższym czasie dotrze do wszystkich zarządów wojewódzkich i członków ZG.
Obrady zwieńczono chwilą ciszy za zmarłego w 104 roku pracowitego życia, Nestora Polskich Strażaków i legendy naszego pożarnictwa- płk w st. spocz Władysław Pilawskiego, który podczas okupacji, był zastępcą instruktora pożarniczego dystryktu lubelskiego oraz zastępcą komendanta podziemnego Okręgu Lubelskiego Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”.
Kierownictwo ZG wraz z honorowym prezesem ZG-Klemensem Dziermańskim, odwiedziło grób nieodżałowanego Jerzego Górnickiego- długoletniego członka prezydium ZG, Lubelskiego ZW i głównego animatora naszego ruchu na Lubelszczyzny i złożyło wiązankę kwiatów oraz zapaliło znicz.
Gospodarze terenu na czele z prezesem Lubelskiego ZW-Stanisławem Markiem przygotowali dla członków ZG, GKR i prezesów zarządów wojewódzkich, interesującą sekwencję historyczno-krajoznawczą. W jej programie znalazły się: spacer po urzekająco pięknej i cennej architektonicznie lubelskiej Starówce, podczas której weszliśmy na teren Zamku Lubelskiego. Podczas okupacji funkcjonowało w nim jedno z najokrutniejszych hitlerowskich miejsc kaźni- policyjne więzienie śledcze. Przeszło przez nie lub zginęło w nim, wielu lubelskich strażaków.
Tekst-RŚ, foto.-St. Kuszła