1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

WAŁBRZYSKIE KOŁO W TRUDNYM CZASIE PANDEMII

Dolnośląskie koło ZE i RP RP w Wałbrzychu działa ćwierć wieku, powstało bowiem 6 września 1995r., jako trzecie z kolei na terenie Dolnego Śląska i pierwsze w ówczesnym woj. wałbrzyskim. W związku z tym jubileuszem, jego zarząd pod kierownictwem prezesa Mariana Tusińskiego, przygotowywał się do uroczystego spotkania z tej okazji. Spotkanie z udziałem zaproszonych gości, członków koła i ich rodzin miało mieć doniosły charakter. Jego terminy wyznaczono na 29 maja 2020r. Niestety takie plany pokrzyżował zły i niebezpieczny dla wszystkich korwinawirus. W końcu zdecydowano się na kameralne spotkania, podczas których zamierzano wręczyć odznaki „Za zasługi dla ZE i RP RP”, dyplomy i upominki. Na razie do spotkań- z wiadomego powodu, niedoszło.

Na początku maja tradycyjnie, odwiedzono na wałbrzyskich cmentarzach i w powiecie, mogiły zmarłych koleżanek i kolegów. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci (13 czerwca 2019r.) b. skarbnika koła i sekretarza WKR- Józefa Zaranka, członkowie ZK zapalili na jego grobie światło pamięci. W lecie zmarł po długiej chorobie b. członek koła- ogn. poż.                     Jan Konieczny, który pełnił służbę w ZZSP KWK „Wałbrzych” i KWK „Mieszko”. O tej porze roku dowiedzieliśmy się o zgonach: b. członka Dolnośląskiego ZW, st. bryg. Romualda Drobnickiego z Wrocławia i bryg. Leszka Strojka z Koluszek (woj. łódzkie). Pierwszy z nich, jako oficer WKSP we Wrocławiu, był ściśle związany z naszym WOSzP. Był m. in. kierownikiem kursów, wykładowcą i egzaminatorem. Drugi pełnił w 1968r. służbę w KSP dla miasta i powiatu na stanowisku oficera ds. szkoleniowych. Wcześniej był m. in. wykładowcą w poznańskiej Szkole Podoficerów Pożarnictwa. Obaj ukończyli OTP i SOP.

4 maja delegacja naszego koła w osobach prezesa Mariana Tusińskiego i wiceprezesa Lecha Palewskiego, uczestniczyła w zbiórce JRG nr 2. z okazji Święta Strażaka.

23 października -95 urodziny przypadły- st. ogn/por. w st. spocz WP Marcinowi Zajączkowskiemu- najstarszemu członkowi naszego koła. Sędziwy jubilat, jako saper

5 batalionu saperów IV Brygadzie I Korpusu Pancernego LWP walczył podczas II wojny światowej z Niemcami. Po wojnie służył, od 1946r. w ochronie przeciwpożarowej wałbrzyskiego górnictwa węglowego oraz ZZSP kopalni uranu. W dniu urodzin sędziwego weterana z telefonicznymi życzeniami pośpieszyli m. in. komendant miejski, prezesi ZK oraz koleżanki koledzy. Wszyscy umówili się na spotkanie w siedzibie Komendy po ustąpieniu epidemii.

W okresie epidemii (wrzesień) z inspiracji zarządu nasi członkowie uczestniczyli w głosowaniu drogą techniką esemesową, na strażacki projekt w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. M. in. dzięki naszym głosom projekt zajął zdecydowane pierwsze miejsce, a wałbrzyska straż zyska w następnym roku ze środków pozabudżetowych PSP/MSW i A cztery specjalistyczne nieduże pojazdy. Wielu naszych członków oddało (październik) swe głosy na członka koła- Mieczysława Sidora, w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na najlepszego sołtysa w woj. dolnośląskim. Wreszcie Robert Słowik- członek wałbrzyskiego koła, był głównym sędzią Mistrzostw Województwa Strażaków PSP. Po nich wcale liczna grupa emerytów- fanów tenisa stołowego i b. naszych tenisistów, którzy przez wiele lat dominowali w polskim środowisku strażackim, przyglądało się w Wałbrzychu zmaganiom podczas Mistrzostw Polski Strażaków PSP.

W kole powstały materiały do wykazów komendantów wszystkich wałbrzyskich komend- począwszy od 1945r. naszych czasów: miejskich, powiatowych, dla miasta i powiatu, rejonowych oraz wojewódzkich. W ostatnim przypadku, także zastępców komendantów. Drugi wykaz obejmuje komendantów i kierowników wałbrzyskich placówek szkolenia pożarniczego. Oba historyczne wykazy m. in. zawierają szereg wybitnych postaci polskiej ochrony przeciwpożarowej.

Pomimo uciążliwości spowodowanych pandemią ZK nie zawiesił swej statutowej działalności. Systematycznie pomagał w opracowywaniu indywidualnych wniosków o refundacje kosztów leczenie. W ilości ograniczonej odwiedzano chorych. Udzielano porad oraz informacji telefonicznie i przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Te środki wykorzystywano ustawicznie w celu konsultowania decyzji, wymiany poglądów w sprawach emeryckich i związkowych. Utrzymywano stałe i ścisłe kontakty z komendantem miejskim- st. bryg. mgr. inż. Krzysztofem Szyszką, jego zastępcą- bryg. mgr. inż. Pawłem Kalińskim i kierowniczką Sekcji Organizacyjno-Kadrową KM PSP- mgr Małgorzatą Garbalińską.

  (rś) Roman Świst

Licznik odwiedzin

8472527
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
172
2512
6762
7833633
20005
54159
8472527