1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wybory w legnickim kole emerytów pożarnictwa

W dniu 23 stycznia 2015 r. w sali konferencyjnej Starostwa Legnickiego odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze legnickiego koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Legnickie koło powstało już w styczniu 1995 r., jako pierwsze na Dolnym Śląsku i siódme w kraju oraz zrzesza byłych strażaków z terenu całego powiatu legnickiego i ościennych.

Zebranie zaszczycili swoją obecnością Pani Janina Mazur – Starosta Legnicki, Pani Ewa Pietrakowska – Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Legnicy, Pan Czesław Zdziech – p.o. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Legnicy, mł. bryg. Zdzisław Sokół – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy, dh Zbigniew Biłyk – wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu oraz wiceprezesi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Legnicy - dh Augustyn Zwolak i dh Józef Giedrojć. Dolnośląski Zarząd Wojewódzki Związku reprezentował wiceprezes kol. Henryk Bartłomiejczyk.

Od ostatniego walnego zebrania na wieczną Niebiańską Służbę pod sztandarem św. Floriana odeszło 18 emerytów i rencistów pożarnictwa z terenu powiatu w tym 10 członków legnickiego koła. Uczestnicy zebrania uczcili pamięć zmarłych poprzez powstanie i chwilę ciszy.

W dalszej części zebrania odbyła się miła uroczystość wręczenia jubileuszowego medalu z okazji 20–lecia Związku honorowym gościom zebrania czynnie współpracującymi na rzecz emerytów i rencistów pożarnictwa Ziemi Legnickiej oraz członkom koła, a mianowicie: - mł. bryg. Zdzisławowi Sokołowi – Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy, - dh Zbigniewowi Biłykowi – Wiceprezesowi ZOW ZOSP RP we Wrocławiu, - dh Augustynowi Zwolakowi – Wiceprezesowi ZOP ZOSP RP w Legnicy, - dh Józefowi Giedrojć - Wiceprezesowi ZOP ZOSP RP w Legnicy oraz członkom legnickiego koła: Gertrudzie Jurczyk, Marii Mardowskiej, Stanisławie Rutkowskiej, Waldemarowi Cybulskiemu, Stanisławowi Rudowiczowi, Bolesławowi Zwolakowi, Januszowi Bowkunowi, Grzegorzowi Ganske i Wincentemu Kołodziejskiemu, pierwszemu prezesowi koła w 1995 r.

Potem wręczone zostały akty przyjęcia i znaczki organizacyjne nowym członkom koła: kol. Wandzie Neuman, kol. Markowi Sułkowskiemu i kol. Grzegorzowi Ganske.

W części merytorycznej zebrania zarząd i komisja rewizyjna koła złożyły sprawozdania z działalności w latach 2011 – 2015. Koło obecnie liczy 87 członków w tym 18 kobiet i jest największym kołem w woj. dolnośląskim. Członkowie koła mieszkają aż w 19 miejscowościach na terenie 11 gmin. Najstarszy z nich st. ogn. w st. spocz. Marian Molęda z Legnicy obchodził będzie w najbliższych miesiącach jubileusz 93 urodzin. Koło ma „własnego” Duszpasterza! Biskup Legnicki w 2009 r. mianował ks. Kan. Jana Mateusza Gacka Duszpasterzem Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legnicy!

Ze sprawozdań wynika, że bilans dokonań w minionej kadencji jest bardzo bogaty. Koło prowadziło rozwiniętą działalność na rzecz i w interesie emerytów i rencistów pożarnictwa, jak też dokumentującą historię związku i straży m.in. zorganizowano 33 spotkania koleżeńskie i inne formy działalności kulturalno - oświatowej i religijnej w których wzięło udział ok. 1300 osób, członkowie zarządu w ok. 300 dyżurach w biurze koła przyjęli prawie 700 stowarzyszonych i niestowarzyszonych emerytów pożarnictwa, odbyło się siedem zebrań sprawozdawczych i ogólnych, zarząd odbył 45 posiedzeń … Honorowi goście, jak też członkowie Koła bardzo wysoko ocenili pracę ustępującego Zarządu, a zebranie jednogłośnie udzieliło absolutorium.

Dokonano wyboru władz Koła na kadencję 2015 - 2019. Zarząd koła ukonstytuował się w następującym składzie:

- Stanisław Duszeńko – Prezes,

- Henryk Bartłomiejczyk – Wiceprezes,

- Bernardyna Zuska – Sekretarz,

- Stefania Pańkowska – Skarbnik,

- Piotr Kuchnio – Członek,

- Stanisław Rudowicz – Członek,

- Jan Rutkowski – Członek.

Ponadto wybrano Komisję Rewizyjną w składzie:

- Stanisław Mieśniak – Przewodniczący,

- Gertruda Jurczyk– Sekretarz,

- Maria Mardowska – Członek,

oraz dziewięciu delegatów na V Dolnośląski Zjazd Wojewódzki ZEiRP RP, który się odbędzie w marcu tego roku.

Na koniec zebranie przyjęło uchwałę programową na kadencję 2015 – 2019. W uchwale zapisano m.in. iż uroczystości jubileuszowe 20-lecia koła odbędą się w maju 2015 r.

Po zebraniu uczestnicy stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, a następnie w Kawiarni „Ratuszowa” odbyło się spotkanie noworoczne, gdzie kontynuowane były rozmowy o sprawach związkowych, o straży, o czasach wspólnej służby strażackiej, o zdrowiu, o rodzinie ….

Tekst: H. Bartłomiejczyk Zdjęcia: W. Kołodziejski

  

Licznik odwiedzin

8469443
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2281
398
3678
7833633
16921
54159
8469443