1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Emeryci z Opola w Gdańsku -Gdyni-Sopocie-Oliwie-Malborku-Toruniu

W dniach 30.05-1.06 uczestniczyliśmy w zorganizowanej przez Zarząd Wojewódzki naszego Związku wycieczce krajowej. Grupa liczyła 42 emerytów wraz z członkami rodzin. Wyruszyliśmy o północy z Opola, aby godz. 8°° być w centrum Gdańska. Przeszliśmy zabytkowym nabrzeżem do Starego Żurawia, obok statku „Sołdek” , Muzeum Morskiego, bulwarem do nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej. Następnie spacerując zabytkowymi ulicami centrum: Długą i Długiego Targu nawiedziliśmy Kościół NMP, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej i przed frontem poczty, zatrzymaliśmy się przy pomniku „Neptuna” i przy Dworze Artusa oraz Ratuszu. Byliśmy w Europejskim Centrum Solidarności a następnie przeszliśmy przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej do pomnika poświęconego poległym stoczniowcom, zatrzymaliśmy się przy ścianie z tablicami pamiątkowymi poświęconymi historycznym wydarzeniom z przeszłości.

Nie lada atrakcją było zwiedzenie pięknego stadionu piłkarskiego Energa!

Na zasłużony odpoczynek przejechaliśmy do Hotelu „Victoria” w Bolszewie koło Wejherowa.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od nawiedzenia Archikatedry w Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Potem był spacer alejkami parku przez ogrody francuski i angielski.

Przejechaliśmy do Gdyni zatrzymując się przy Bulwarze Szwedzkim i podziwiając piękne sylwetki Okrętu Muzeum „Błyskawica” oraz „Daru Młodzieży”. Zwiedziliśmy Okręt Muzeum „Dar Pomorza” a płynąc statkiem wycieczkowym zwiedziliśmy Port Gdyński, zapoznając się z jego piękną historią.

Z Gdyni udaliśmy się do Sopotu. Tam przeszliśmy traktem nadmorskim obok „Hotelu Grant” na Drewniane Molo (504m długości). Spacer po molo, piękne widoki i bryza morska przy silnym wietrze dały odetchnienie po dotychczasowych trudach wycieczki.

Dzień trzeci to droga powrotna w kierunku Opola, przy dwóch kilkugodzinnych zatrzymaniach w Malborku i Toruniu. W Malborku zwiedziliśmy pięknie odrestaurowane Krzyżacki Zamek-największą budowlę gotycką z cegły w Europie.

Zamek urzeka wielkością, duchem średniowiecza, wspaniałymi wystawami bursztynów i broni średniowiecznej.

W Toruniu po przejściu zabytkowymi ulicami od strony Wisły do centrum, zatrzymaliśmy się obok krzywej baszty, przy ruinach zamku krzyżackiego a następnie zwiedziliśmy Muzeum Kopernika (dom rodzinny-miejsce urodzenia i młodości).

W centrum  podziwialiśmy spichrze nadbrzeżne, Rynek Staromiejski z Pomnikiem Kopernika, Ratusz, Dwór Artusa, Kościół NMP, Pałac Eskenów, Teatr i stare obiekty Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przejeżdżając nowym mostem na Wiśle pełni wrażeń wyruszyliśmy w kierunku Opola.

Tekst i zdjęcia: Jan Boćwiński

Licznik odwiedzin

8469573
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2411
398
3808
7833633
17051
54159
8469573