1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Informacja z wycieczki Kół Nr 3,8,11 do Pławniowic oraz do innych miejsc.

 

W dniu 4 września 2013 roku miała miejsce jednodniowa wycieczka do Pławniowic /w powiecie gliwickim/ oraz zwiedzanie Sławięcic-dzielnicy Kędzierzyna Koźla oraz obiektów w mieście Kędzierzyn Koźle. Organizatorem wycieczki był Zarząd Koła NR 11 ZEiRP RP w Opolu oraz Zarząd Koła Nr 3 ZEiRP RP w Kędzierzynie Koźlu. W wycieczce uczestniczyło ogółem 40 naszych członków. Zwiedzanie rozpoczęto od zwiedzania z przewodnikiem Zespołu Pałacowo-Parkowego Pławniowice, Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwckiej.

Rodzina Ballestrem obrała sobie za swą rodową siedzibę dobra pławniowickie wznosząc w latach 1882-1885 wspaniały, piękny pałac. Zaprojektowanie i budowę tego obiektu zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem mistrzowi budowlanemu Konstantynowi Heidenreich z Kopic k. Grodkowa. Pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Pałac ten przechodził różne koleje losu. Od 1978 roku gospodarzem kompleksu pałacowo-parkowego stała się Diecezja Opolska, przeznaczając go na diecezjalny dom rekolekcyjny. Nowy podział terytorialny i administracyjny Kościoła w Polsce dokonany 1992 roku sprawił, iż pławniowicki Zespół Pałacowo-Parkowy stał się własnością Diecezji Gliwickiej. Jesienią 1993 roku rozpoczęto kapitalny remont, wpisanego w rejestr zabytków, Pałacu w Pławniowicach. Obecnie obiekt ten przypomina lata swojej świetności.

Następnym punktem naszej było zwiedzanie z pasjonatem ziemi sławięcickiej Panem Gerardem Kurzejem. Pan Gerard zaprosił nas za spacer do parku, gdzie mieścił się Pałac Sławięcice zapoznając nas o historycznym zarysie tego miejsca, przekazując nam, że najstarsze zapiski dotyczące Sławięcic pochodzą z XIII wieku, czyli z czasów rządów Śląskich Piastów linii bytomskiej, oleśnickiej oraz opolskiej, a przypadkowe wykopaliska na obszarze wsi ujawniły ślady osadnictwa wczesnohistorycznego, sięgające prawdopodobnie IX wieku.

W drodze powrotnej odwiedzając kościół św. Katarzyny z rysem historycznym zapoznał nas obecny ks. proboszcz. Marian Bednarek. Dokumenty z końca XIII wieku świadczą, iż już wtedy istniał, jako kościół parafialny.

Po odpoczynku udaliśmy się do krematorium-Sławięcice /filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau/ oddając hołd zapalając symboliczne znicze, w miejscu uświęconym krwią ofiar poległych za wolność.

Pod przewodnictwem naszego Pana Gerarda mieliśmy okazję zwiedzić jako jedno z największych i najnowocześniejszych na terenie Polski laboratorium fotograficzne CEWE COLOR. Wykonuje się tu usługi fotograficzne zlecane dla 18 krajów Europy.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikami Baszty, gdzie mieści się Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej. Siedzibą towarzystwa jest zabytkowa Baszta, zachowany fragment gotyckiego zamku kozielskiego. Zgromadzone zbiory w muzeum są wynikiem wieloletniej, bezinteresownej pracy, pasji i zapobiegliwości wielu członków Towarzystwa Ziemi Kozielskiej oraz mieszkańców regionu, którzy nieodpłatnie przekazywali do Baszty swoje rodzinne pamiątki lub zgromadzone kolekcje.

Wycieczkę naszą uważamy za bardzo udaną nie tylko za to, że wszystkie informacje przekazali nam wspaniali przewodnicy i miłośnicy ziemi sławięcickiej i kozielskiej ale i wspaniałej słonecznej pogodzie.

tekst opracowała:kol. Małgorzata Kostrzewska z koła Nr 11
zdjęcia: kol. Kazimierz Albrecht z koła nr 3

 

 Poniżej druga część zdjęć.

 

Licznik odwiedzin

8663308
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
919
354
2344
8035832
12412
28478
8663308