1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wspomnienie zmarłego Adolfa Henryka Dużniaka

W wieku 89 lat zmarł st. ogn. w st.spocz. ADOLF HENRYK DUŹNIAK Uroczystość pogrzebowa miała miejsce na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie.

Zmarły urodził się w 1931r na Podkarpaciu w centrum Bieszczad.

W latach okupacji, gdy niebo nad Jego rodzinną krainą zasłaniały dymy i łuny, jako kilkunastoletni chłopiec brał udział w działaniach partyzanckich przeciwko Niemcom oraz bandom UPA. Wówczas stracił ojca i kilkoro krewnych.

Powojenne losy rzuciły Go na Śląsk, zatrzymał się w zrujnowanej Nysie. Szukając schronienia został przygarnięty przez strażaków, dzieląc z nimi trudy pionierskiego życia i wspólną kuchnię. Rozpoczął szkolenie i służbę w byłej Podoficerskiej Szkole Pożarniczej Nr 1 w Nysie przy ul. Kościuszki. Wykazując się zdolnościami technicznymi został kierowcą-podoficerem i jako instruktor szkolił przybywających kursantów.

Gdy w 1960r szkołę przeniesiono do Krakowa-Nowej Huty, kontynuował służbę pożarniczą w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie jako kierowca-mechanik.

Był bardzo zaangażowany w poprawę warunków służby strażaków a zdolnościami mechanicznymi i pracowitością przywracał sprawność zdezelowanego sprzętu. Przy jego boku doskonalili swoje umiejętności młodzi strażacy, był dla nich niekwestionowanym autorytetem.

Przez 5 lat pełnił służbę jako kierowca zmianowy w podziale bojowym Filii Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Nysie. Uczestniczył w wielu trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych wyróżniając się profesjonalizmem i doświadczeniem. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W latach 80-tych włączył się w ruch „Solidarnościowy”, był przez jedna kadencję przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ”Solidarność” przy ZSP w Nysie.

W 1989r przeszedł na emeryturę kontynuując aktywność mechanika samochodowego przez prowadzenie warsztatu mechanicznego w Pakosławicach, którą zakończył dopiero przed kilku laty, gdy podupadł na zdrowiu.

W dniu 18 lipca2020r na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie pożegnała zmarłego Ś.p. Henryka najbliższa Rodzina, delegacja Komendy Powiatowej PSP w Nysie, sąsiedzi, przyjaciele i licznie przybyli emeryci pożarnictwa.

NIECH SPOCZYWA W POKOJU!

pogrzeb duzniak

   

  

W imieniu Zarządu Koła Nr 7 ZEiRP RP w Nysie

bryg.w st.spocz.Jan Boćwiński

Licznik odwiedzin

8518565
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
145
832
6528
7878433
26348
39695
8518565