1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Odwiedziny Koordynatorki ds. polityki senioralnej Miasta Opola

W dniu 17 marca 2015 roku członkowie Koła Nr 11 w Opolu ZEiRP RP, mieli przyjemność gościć w naszym ,,KLUBIE EMERYTA” Panią Iwonę Niedojadło, która została powołana przez Prezydenta Miasta Opola do pełnienia Koordynatorki ds. polityki senioralnej Miasta Opola.

Pani Iwona przedstawiła nam założenia polityki senioralnej Miasta Opola, i tak:

Po pierwsze – musi nastąpić zmiana sposobu traktowania osób starszych: podmiotowe, a nie przedmiotowe. Seniorzy nie są tematem do załatwienia, problemem do rozwiązania, lecz są partnerami władz samorządowych, aktywnie uczestniczą w opracowaniu i realizacji polityki senioralnej Miasta Opola.

Po drugie - polityka senioralna ma być rozumiana jako polityka DLA osób starszych i polityka WOBEC osób starszych, przełamująca stereotypy dot. starości i wdrażająca koncepcję aktywnego starzenia się.

Po trzecie – rozpatrywanie procesów starzenia się populacji nie tylko w kwestii pogorszonej sprawności psychofizycznej i usług świadczonych przez ośrodek pomocy społecznej, lecz postrzeganie procesu starzenia się jako procesu zindywidualizowanego, z odmienną dynamiką, a co z tym związane – ze zróżnicowanymi potrzebami.

Po czwarte - postrzeganie starszej populacji, jako zasób do wykorzystania, a nie jako poważną barierę rozwojową, co przełoży się na proponowanie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie możliwości seniorów – nastawienie na aktywizację społeczną i zawodową seniorów.

I po piąte - starzenie się naszej społeczności to kwestia, która dotyczy wszystkich organizacji i instytucji działających na terenie miasta, stąd by osiągnąć pozytywną zmianę niezbędna jest współpraca samorządu z partnerami gospodarczymi, społecznymi, publicznymi, pozarządowymi.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Celem spotkania było przedstawienie naszych oczekiwań od włodarzy miasta, chociażby w związku z przypadającym w 2016 roku XX-leciem naszego ZEiRP RP na opolszczyźnie. Uważamy, że dobrym pomysłem może być wprowadzenie informatora dot. działalności na rzecz seniorów w formie papierowej jak i w formie internetowej, gdzie sami seniorzy będą mieć możliwość do współredagowania ukazujących się informacji ze swej działalności społecznej na rzecz seniorów.

Tekst oraz zdjęcia:

Małgorzata Kostrzewska

 

 

 

Licznik odwiedzin

8373824
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
89
1115
7430
7733552
22534
27836
8373824