1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY JUŻ ODESZLI NA WIECZNĄ SŁUŻBĘ

 Emeryci i renciści pożarnictwa woj. opolskiego od 18-tu lat, w III dekadzie października, przed Świętem Zmarłych uczestniczą w nabożeństwach Eucharystycznych, poświęconych pamięci zmarłych strażaków PSP i OSP.

W bieżącym roku,  z uwagi na obchody PRUDNICKEGO ROKU  PRYMASOWSKIEGO, upamiętniającego 60-tą rocznicę uwięzienia Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie, postanowiono, aby nabożeństwo za zmarłych strażaków zostało odprawione w Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie. Sprawy związane z organizacją tej uroczystości powierzono Zarządowi Koła Nr 9 ZEiRP RP w Prudniku.

Z Gwardianem-Kustoszem  Klasztoru  O. Witem Bołdem ustalono, że 21 października br.,  o godz.15:30 zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Przed mszą około godz.15-tej o. Wit zapoznał przybyłych z historią prudnickiego Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych / Franciszkanów/, w tym wysiedlenia Ojców Franciszkanów w październiku 1954 roku, kiedy  uwięziono tu  na okres 13 miesięcy  Kardynała Stefana Wyszyńskiego / od 6.10.1954 do 29.10.1955 /.

Nabożeństwo Eucharystyczne za zmarłych strażaków celebrowali : ks. mł. bryg.dr hab. Józef Urban- kapelan opolskich strażaków i o. Wit Bołd. Służbę lektorsko-liturgiczną sprawowali emeryci PSP: bryg.w st.spocz. Henryk Stroński i st. ogn. w st.spocz. Józef Matuszewski.

W nabożeństwie uczestniczyli emeryci wraz z członkami rodzin z komend PSP z Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic, Nysy, Opola i Prudnika oraz byli Komendanci Powiatowi z Prudnika i Strzelec Opolskich, a także zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Prudniku   bryg. mgr inż. Tomasz Protaś. Po nabożeństwie była możliwość  zwiedzenia pomieszczenia klasztornego na I piętrze, gdzie przetrzymywany był Kardynał Wyszyński , a także zakupu pamiątkowych dewocjonalii.

Następnie uczestnicy skorzystali z zaproszenia Gwardiana na spotkanie w salkach klasztornych przy kawie-herbacie i cieście. W trakcie spotkania ks. Józefowi Urbanowi, kapelanowi opolskich strażaków  została wręczona  przez Prezesa prudnickiego koła emerytów– Leszka Bobowskiego ” Monografia Ochrony Przeciwpożarowej Ziemi Prudnickiej” autorstwa: Leszka Bobowskiego, Henryka Strońskiego i Piotra Sobka. Natomiast  Prezes Zarządu Głównego ZEiRP RP Krzysztof Maślankiewicz  wręczył – O.Witowi Bołdowi kamienne logo PSP.

Na zakończenie uczestnicy nabożeństwa i okolicznościowego spotkania serdecznie podziękowali Gospodarzowi Klasztoru i Zarządowi Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP  w Prudniku  za trud i wielkie serce w przygotowaniu tej uroczystości. 

Licznik odwiedzin

8469511
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2349
398
3746
7833633
16989
54159
8469511