Kontakt
00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767
Ceny prądu w górę o 10 proc., ceny gazu nieznacznie w dół
21.01.2021
W 2021 r. gospodarstwa domowe muszą liczyć się z podwyżką cen energii elektrycznej o ok. 9-10 proc. - wynika ze szczegółowych szacunków przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki. Bardziej pozytywne dla odbiorców są szacunki dotyczące rachunków za gaz, bo w ich przypadku ceny mają spaść o 0,5-1,7 proc.
Rachunki za energię elektryczną obejmują koszty sprzedaży energii oraz jej dystrybucji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, URE akceptuje taryfy dla obu tych części. Co istotne, taryfa dotycząca dystrybucji uwzględnia również tzw. opłatę mocową, która obowiązuje od początku 2021 r.
"Zmiany taryf na bieżący rok spowodują (łącznie dla sprzedaży i dystrybucji, a więc również z uwzględnieniem opłaty mocowej i innych opłat), że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 złotych miesięcznie" - wskazuje URE.
Rachunki za gaz także składają się z części za sam towar i jego dostarczenie. W przypadku gazu URE również zatwierdza taryfy, ale w odniesieniu do kosztów gazu dotyczy to tylko odbiorców w gospodarstwa domowych.
"Kompleksowe płatności (tj. łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę) odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok. 1,7 proc. Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków, zapłacą średnio o ok. 10 groszy mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie" - informuje URE.
Informację przekazał kol. Albin Piątkowski