1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Obradował ZW w Szczecinie.

W dniu 10 września 2013 odbyły się w gościnnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Smerdnicy wyjazdowe obrady Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Szczecinie, z udziałem Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i prezesów zarządów kół naszego Związku .

W spotkaniu z wielką przyjemnością gościliśmy przedstawicieli Zarządu tej OSP dh Jadwigę Cymerman i dh. Antoniego Biela. Prezes OSP dh A. Biel zapoznał nas z historią tej jednostki, która niebawem obchodzić będzie swoje 65 lecie. Na wstępie nasz kolega skarbnik ppłk poż w st. spocz. Jan Rysz otrzymał – z okazji swego jubileuszu 75 lecia - pamiątkowylist gratulacyjny w formie ryciny , od Prezesa Zarządu Głównego naszego Związku.

 

W tematyce tego spotkania było:

  • omówienie obrad ZG, które odbyły się w Sieradzu, z zaakcentowaniem przygotowań do obchodów 20 lecia Związku, planowanych na 2014 r.

  • przedstawienie przebiegu akcji społecznego protestu obywatelskiego, w którym nasze województwo osiągnęło wielkość zebranych podpisów osób protestujących kwalifikujących je do 4 pozycji w kraju. Sprawa dotyczyła radykalnego ograniczenia naszego funduszu socjalnego o 50% . Zainteresowani powinni być nie tylko aktualni emeryci i renciści ale i strażacy PSP, których też z chwilą przejścia na świadczenia emerytalne ten problem dotyczy. Z ubolewaniem zanotowaliśmy, że 3 nasze koła i 4 komendy PSP do tej akcji się nie włączyły.

  • Omówienie niektórych problemów dot. metodologii działania naszych przedstawicieli w komisji socjalnej i reprezentowania interesów emerytów i rencistów oraz kół Związku – występujących o dopłaty z funduszu socjalnego. Zarząd nasz nie godzi się z dominacją pracowników Komendy Wojewódzkiej PSP w pracach Komisji i rozpatrywanie spraw prawie wyłącznie z punktu widzenia dochodów materialnych, bez uwzględniania ich sytuacji rodzinnej i życiowej – jak określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 września 2004 r. Jako kuriozalne, niehumanitarne i niesprawiedliwe uznaliśmy działanie Komisji podczas ostatniego posiedzenia kiedy to radykalnie obniżono dopłaty do kosztów leczenia ciężko chorych wnioskodawców lub pozbawiono ich takich dopłat. Skutkiem takiej błędnej decyzji jeden z ciężko chorych wnioskodawców, będący w trudnej sytuacji życiowej dla którego taka decyzja była ogromnym i niezrozumiałym ciosem doznał głębokiego stanu irytacji i po kilku dniach zmarł. Otrzymana dopłata wynosiła zaledwie 8 % Jego kosztów leczenia. Uczciliśmy pamięć tego kolegi chwilą ciszy. Uznaliśmy, że ta sytuacja jest kolejnym przykładem dla wystąpienia Zarządu Głównego Związku do Ministra Spraw Wewnętrznych o pilną zmianę obowiązującego kwestionowanego od wielu lat rozporządzenia w tym zakresie.

  • Zarząd Wojewódzki podjął uchwałę o rozwiązaniu koła Związku Emerytów i Rencistów RP w Wałczu – na wniosek tej organizacji i wobec braku zainteresowania emerytów i rencistów w tym powiecie działalnością w stowarzyszeniu.

  • Omawiano szereg spraw organizacyjnych jak: włączenie się do działalności wszystkich członków zarządu wojewódzkiego, zdecydowano aby ponownie zainteresować naszych posłów problemami naszego funduszu socjalnego gdyż na poprzednie nasze wystąpienie spośród 11 posłów zareagowała tylko jedna Pani Poseł na Sejm, omawiano sprawy finansowe zarządu wojewódzkiego – pozytywnie oceniając stan w tym zakresie, zarząd wojewódzki w wyniku przeprowadzonej dyskusji uważa, że dla najstarszych i najaktywniejszych działaczy medale 20 lecia powinny być przyznawane bezpłatnie, a inni i zainteresowani mogli by mieć możliwość zakupu takich medali, zarząd uznał także że nasz Dzień Strażaka dla emerytów i rencistów w województwie będziemy łączyli ze spotkaniem opłatkowym – tak jak w ub. roku, uznaliśmy także za nieuczciwe tegoroczne falowanie z przyznawaniem emerytom i rencistom spóźnionych i radykalnie obniżonych poziomów medali dla wieloletnich działaczy i weteranów pożarnictwa. Jest to jawna i bezpośrednia dyskryminacja.

  • Zarząd podjął również sprawę reaktywowania kół Związku w 5 powiatach wyznaczając zadania w tym przedmiocie ustalonym kolegom.

  • Poszczególni uczestnicy przedstawiali swoje uwagi i wnioski pod adresem Zarządu Wojewódzkiego i Głównego głównie w zakresie podejmowania spraw związanych z pomocą ze strony władz naszego Państwa dla naszego środowiska i umożliwienia nam prezentacji swoich spraw. Zwracano również uwagę na trudności w uzyskiwaniu pomocy w dotarciu do chorych emerytów i rencistów oraz o braku funkcjonowania pracownika socjalnego na rzecz naszego środowiska, praktycznie poza dyktatorska dominacją tej osoby w pracach komisji socjalnej.

  • Zarząd wojewódzki zaapelował do wszystkich koleżanek i kolegów prezesów aby przyjęli jako szczególne i ambitne zadanie do zwiększenia swoich szeregów przynajmniej o kilka osób w danym roku, odnosząc się z wystąpieniami szczególnie do osób aktualnie odchodzących z PSP na świadczenia emerytalne.

Informację tekstową i fotograficzną opracowali:

Albin Piątkowski i Władysław Surdy.

 

 

 

Licznik odwiedzin

8469690
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2528
398
3925
7833633
17168
54159
8469690