1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Jubileusz 20 lecia Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Policach, województwo zachodniopomorskie

W dniu 4 czerwca 2020 r. w OSP Tanowo zorganizowana była uroczystość obchodów 20 lecia funkcjonowania Koła.

W obchodach tego jubileuszu w odpowiednim reżimie sanitarnym uczestniczyła liczna grupa emerytów i rencistów pożarnictwa z powiatu polickiego.

Organizatorzy uroczystości pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Koła kol. st. kpt. w st. spocz. inż. Jerzego Biniaszczyka zaprosili Zarząd Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Szczecinie, kierownictwo samorządu w Policach, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, w osobach:

-. Wiceprezeski ZW Związku EiRP RP w Szczecinie i członka Zarządu

Głównego Związku   kol. Alicji Łaput,

-  Wiceprezesa ZW w Szczecinie kol. Ludwika Sabeł,

- Sekretarza ZW w Szczecinie kol. Władysława Surdy,

- Komendanta Powiatowego PSP w Policach - st.kpt. Piotra Maciejczaka,

- Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Policach – mł. bryg. Piotra Tuzimka,

- Przedstawiciela Starosty Polickiego –Naczelnika Wydz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pana Andrzeja Podleckiego

- Przestawiciela Gminy Police –Naczelnik Wydz ds. Obywatelskich Panią Katarzynę Szpaklewicz-Doba

- Ks Kanonika Kapelana Waldemara Szczurowskiego,

-  Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Policach – dh..Mariana Siwielę..

   W uroczystości uczestniczyła liczne grono emerytów pożarnictwa, jednostek samorządowych, komendy powiatowej PSP, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Zakładów Chemicznych Police.

   Prezes Zarządu Koła kol. Jerzy Biniaszczyk   przedstawił rys historyczny organizacji, która powstała w dniu 26 stycznia 2001 r.

Komisję organizacyjną powołania koła stanowili:

1.Komendant Powiatowy PSP w Policach – ówczesny st..kpt. Jacek Staśkiewicz. (obecny nadbrygadier)- czynnie uczestniczący w życiu organizacji.

2. Władysław Surdy,

3. Jerzy Biniaszczyk.

4. Stefan Kozłowski.

5. Jerzy Oleszycki.

6. Mirosława Jaroszewska.

7. Jerzy Witkowski. św pamięci

8. Marek Szarejko

   Pierwszym prezesem Zarządu Koła został. Kol. Władysław Surdy, a po wyborach w 2002 r prezesem został kol. Jerzy Biniaszczyk, który kieruje organizacją do chwili obecnej.

Stan członków koła z chwilą jego powstania wynosił 44 członków natomiast aktualnie do koła należy 40 osób, w tym 6 kobiet. Średnia wieku koła wynosi 63 lata.

Poza bardzo aktywną działalnością członków koła w realizacji zadań statutowych funkcjonują oni także w innych stowarzyszeniach jak: Ochotnicze Straże Pożarne, Koło Niewidomych, Rady Sołeckie, Stowarzyszenie Inżynierów I Techników Pożarnictwa, Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

   Koło działa bardzo aktywnie łącząc różne pokolenia, nierzadko z rodzinami, korzysta z pomieszczenia przydzielonego oraz wyposażonego przez Komendę Powiatową PSP w Policach, w którym pełnione są cotygodniowe dyżury.

Organizacja jest aktywna w corocznej działalności, za wyjątkiem okresu pandemii, odwiedzają groby zmarłych strażaków i w swoich działaniach przekazują dowody pamięci w postaci grawertonów dla jubilatów od 65 roku życia w odstępach 5 letnich.

W spotkaniach emeryckich uczestniczą komendanci powiatowi PSP którzy wspierają działalność   organizacji, za co serdecznie dziękujemy.

Najaktywniejsi członkowie koła są wyróżniani Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Medalem im.   inż J. Tuliszkowskiego, 9 osób zostało odznaczonych w roku 2020 -2021 Złotym Krzyżem Św. Floriana.

Po wystąpieniu Prezesa głos zabrał   przedstawiciel Starostwa Naczelnik Wydz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pan Andrzej Podlecki

który wręczył na ręce Prezesa koła List Gratulacyjny z podziękowaniem za szczególną i aktywną działalność w środowisku ich działalności.

Wiceprezesi ZW w Szczecinie kol. Alicja Łaput i kol. Ludwik Sabeł przekazali pamiątkowy grawerton dla Koła od Zarządu Wojewódzkiego, a w swoim wystąpieniu w imieniu ZW - Wiceprezes Ludwik Sabeł zaakcentował wzorową i aktywną działalność koła, wyróżniającą wśród kół Związku w województwie. Życzył wielu dalszych sukcesów i zdrowia dla działaczy i ich rodzin.

   W końcowej uroczystości jubileuszowej kol. Prezes Biniaszczyk wręczył imiennie wykonane pamiątki dla gości i swoich członków.

Spotkanie zakończono koleżeńską biesiadą i rozmowami o czasach służby, kolegach oraz o życiu społeczności emeryckiej na terenie ich działania.

   Kol. Prezes Jerzy Biniaszczyk przedstawił szczególnie charakterystyczne zdarzenia w których uczestniczył w okresie swojej wieloletniej zawodowej służby pożarniczej jak m.in.

üUdział w gaszeniu pożaru lasu k. Trzebieży w czerwcu 1959 r. który obejmował ponad 603 ha.

üFunkcjonował jako V-ce Przewodniczący   Komisji Dyscyplinarnej dla funkcjonariuszy pożarnictwa w województwie szczecińskim,

üW 1966 r uczestniczył w gaszeniu pożaru statku będącego w budowie na terenie Stoczni Szczecińskiej. ,

üBył członkiem zespołu organizacyjnego w zakresie kwatermistrzowskim podczas Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Szczecinie w 1989r. ( żywienie dla ponad 1300 osób z 49 województw i trzech szkół).

üPrzez 8 lat był komendantem ZZSP w Zakładach Chemicznych w Policach.

Opracowali;

Jerzy Biniaszczyk

Albin Piatkowski

Zdjęcia..

Władysława Surdy

 

foto 1 

foto 2 

foto 3 

  

foto 4

 

 

 

Licznik odwiedzin

8475195
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
772
594
1366
7844019
22673
54159
8475195