1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Uroczyste obchody 20-lecia powstania ZRiRP RP w Rudce, pow. chełmski.

W dniu 05 września 2014r. na terenie gminy Ruda Huta odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Jubileuszu 20-lecia powstania i działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.

Uroczystość była jedną z czterech (ostatnią) organizowanych na terenie województwa lubelskiego.

Spotkanie chełmskie zorganizowane było dla emerytów i rencistów z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Uczestniczyli w nim wszyscy chętni z zaproszonych (z wymienionych trzech powiatów) członków Związku.

Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP Stanisław Marek, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie bryg. Dariusz Gawlik, Wójt Gminy Ruda Huta Kazimierz Smal, V-ce Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Jerzy Brzozowski.

Obecni byli również aktualni Komendanci PSP z Chełma i Włodawy.

Przed główną uroczystością wszyscy zebraliśmy się w Hniszowie na terenie parku podworskiego, który wraz z dworem powstał w XVI wieku. Obecnie dworu już nie ma, ale znajduje się tu ścieżka przyrodniczo-historyczna, po której oprowadzał nas i zajmująco opowiadał „gospodarz gminy” wójt Kazimierz Smal.

Wycieczkę zakończyliśmy pod słynnym, okazałym dębem Bolko, który się tam znajduje. Przekazy historyczne mówią, że pod tym drzewem spoczywał Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów co by wskazywało, że Bolko ma grubo ponad 1000 lat. Wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie pod dębem, a następnie udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury na dalszą część uroczystości.

Witając wszystkich zebranych, Prezes chełmskiego Koła kol. Kazimierz Szwed serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości i członków Związku, a następnie Prezes Zarządu Wojewódzkiego kol. Stanisław Marek przypomniał genezę powstawania Związku w kraju i województwie oraz przedstawił działalność Stowarzyszenia w strukturach organizacyjnych na przestrzeni minionych 20 lat.

W trakcie uroczystości zasłużonym działaczom Związku wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Odznakę Za Zasługi dla ZEiRP RP otrzymało 11 osób; medale okolicznościowe z okazji XX-lecia Związku wręczono 8 osobom, natomiast dyplomy okolicznościowe otrzymały 24 osoby.

Na zakończenie części oficjalnej okolicznościowe mowy wygłosili: Wójt Gminy Ruda Huta Kazimierz Smal, Komendant Powiatowy PSP we Włodawie bryg. Paweł Matczuk oraz V-ce Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Jerzy Brzozowski.

W dalszej części zebrani spożyli wspólny strażacki obiad, gdzie w luźnej atmosferze powspominali przebyte lata służby i przy akompaniamencie akordeonu pośpiewali wiele strażackich i biesiadnych pieśni.-

Opracował: Adam Walczuk

 

 

 

Licznik odwiedzin

8469708
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
2546
398
3943
7833633
17186
54159
8469708