1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Opolscy emeryci na wycieczce w krajach Beneluksu.

W zorganizowanej przez Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP w Opolu wycieczce w dniach 9-14 czerwca 2014 r. do krajów Beneluksu uczestniczyło 34 emerytów wraz z członkami rodzin z następujących komend PSP województwa: Kluczborka, Nysy, Opola, Prudnika i Strzelec Opolskich. Program wycieczki był bardzo bogaty i napięty, stąd informacja ogranicza sie najważniejszych i najciekawszych ze zwiedzanych zabytków i obiektów w poszczególnych dniach trwania wycieczki.

9.06. - wyjazd z Opola w kierunku Koblencji, gdzie był zapewniony pierwszy nocleg. Przed zakwaterowaniem podjechano w pobliżu tzw. Niemieckiego Trójkąta, gdzie rzeka Mozela malowniczo wpada do Renu. Urokliwą panoramę wokół Koblencji tworzą góry, winnice i lasy.

10.06. - wyjazd do Wielkiego Księstwa Luksemburg. W Luksemburgu przejazd przez Dzielnice Europejską. Bulwar Królewski. Plac Konstytucji. Następnie zwiedzanie: bastiony na skale Bock, Katedra NMP, Plac d'Armes i inne. Przejazd do Królestwa Belgii w kierunku Brukseli, gdzie objazdem miasta z autokaru zobaczono: siedzibę NATO, Park 50-lecia z Łukiem Triumfalnym, Dzielnicę Europejską: Parlament Europejski, Komisję Europejską, Radę Unii Europejskiej. Następnie spacerkiem po zabytkowym centrum: Katedrę Św. Michała i Św. Guduli, galerię św. Huberta, najstarszy pasaż handlowy świata pod dachem, Grand Place uznawany za najpiękniejszy rynek Europy z XV wiecznym ratuszem, Domem Królewskim i barokowymi domami cechowymi i inne zabytki Brukseli.

11.06. - przejazd do Antwerpii, a następnie spacer po mieście ze zwiedzeniem fortyfikacji miejskich, Grote Markt z renesansowym ratuszem i fontanna Brabo. Zwiedzenie największej gotyckiej katedry na terenie Belgii, ze słynnymi tryptykami Piotra Rubensa. Przejazd do Brugii, urokliwego flandryjskiego miasta. Spacer po starówce pełnej krętych uliczek, biegnących wzdłuż malowniczych kanałów, rynek ze dzwonnicą, ratusz z salą Gotycką, Bazylika Świętej Krwi. Ostatnim miastem zwiedzanym w tym dniu była Gandawa, zwana często Florencją Północy.Spacer po starym mieście z licznymi kanałami i przepięknym nadbrzeżem. Końcowym punktem zwiedzania była wycieczka łodzią po kanałach tego miasta.

12.06. - przejazd do Holandii. Zwiedzenie Rotterdamu, objazd autokarem po nowoczenym centrum miasta, a następnie wjazd na Euromaszt, najwyższą wieżę widokową Holandii, skąd podziwiano przepiękną panoramę wielkiego portu i miasta Rotterdam. W tym dniu zwiedzono jeszcze miasto Delft, słynne z tego że tam tworzył Johannes Vermeer i jego urokliwych uliczek wzdłuż kanałów oraz Hagę, miasto pokoju i sprawiedliwości, gdzie znajduje się siedziba holenderskiego Parlamentu i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Spacer po starym mieście z zatrzymaniem się przy Pałacu Pokoju, Pałacu Królewskim, Binnenhof-budynki Parlamentu, kościół św.Jakuba. Następnie zwiedzono Madurodam, pierwsze w świecie muzeum miniaturowych budowli. Ostatnim relaksowym punktem tego dnia był pobyt nad morzem Północnym w kurorcie plażowym Seheveriningen.

13.06. - ostatni dzień zwiedzania rozpoczęto na farmie serowej, gdzie zapoznano sie produkcją serów i ich degustacją oraz wyrobem sabotów. Pozostałą część dnia przeznaczono na zwiedzenia Amsterdamu, między innymi zwiedzano muzea ze zbiorami malarstwa holenderskiego, szlifiernię diamentów, odbyto rejs po kanałach miasta, a spacerkiem podziwiano zabytkowe centrum, w tym Plac Dam z Pałacem Królewskim , Kościołem Nowym i Pomnikiem Narodowym oraz tętniące życiem barwne uliczki.

Organizację wycieczki zlecono do Biura Podróży "TUR-BUD" w Opolu, a pilotem był Pan Andrzej Gorajski z Wrocławia. Wycieczka przebiegała w miłej sympatycznej atmosferze. Do Opola powróciliśmy w sobotę w godzinach przedpołudniowych, wszyscy zdrowi i szczęśliwi.

Informację opracowała uczestniczka Adela Baron.  

 

 

Oto relacja zdjęciowa.

Licznik odwiedzin

7370567
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
182
1146
3882
6736834
25516
21527
7370567