1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

OPOLSCY EMERYCI NA WYCIECZCE W BAWARII

W dniach 13.06. - 17/18.06.2016 r. emeryci wraz z członkami rodzin z komend PSP z Kluczborka, Nysy, Olesna, Opola i Strzelec Opolskich uczestniczyli w wycieczce szlakiem " BAWARSKICH ZAMKÓW ". W wycieczce uczestniczył również Ks. Józef Urban - kapelan opolskich strażaków. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na przejeździe autokarem trasy z Opola do miejscowości Neuburg a.Inn / około 15 km od Pasawy/, gdzie mieliśmy pierwszy nocleg i wyżywienie. Na drugi dzień po śniadaniu , pojechaliśmy do Pasawy, miasta w południowo-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Pasawa położona jest na licznych wzgórzach, rozdzielonych trzema rzekami: Dunaj, Inn i Ilz. Nazywana jest "Bawarską Wenecją ". Z Panią przewodnik, spacerkiem po mieście zwiedzono cenne zabytki architektoniczne Starego i Nowego Miasta, w tym katedrę św. Stefana, kościół św. Seweryna i św. Pawła. Współczesna Pasawa jest pięknym miastem uniwersyteckim, gdzie kształcą się studenci z zakresu nauk prawnych, zarządzania i informatyki. Działa również Seminarium Duchowne Diecezji Pasawskiej. Pasawa bardzo ucierpiała w czasie ostatniej powodzi w roku 2013.

Po krótkim zwiedzeniu Pasawy pojechaliśmy do Prien nad Chiemsee, skąd statkiem płynęliśmy na wyspę Herreninsel. Na wyspie znajduje się piękny Zamek Herrenchiemsee, zbudowany przez króla Ludwika II Bawarskiego na wzór pałacu w Wersalu. Budynek pałacu z zewnątrz jest bardzo prosty, posiada trzy kondygnacje i składa się z trzech czworobocznych skrzydeł. Podziw wzbudza nowoczesność urządzeń i bogactwo pomieszczeń reprezentacyjnych, zwłaszcza sypialni, wielkiej sali lustrzanej i komnat mieszkalnych Króla. Przed pałacem są dwa duże zbiorniki wodne i piękne ogrody. Po zwiedzeniu Zamku powrócono statkiem do Prien i dalej autokarem do miejscowości Bobling, gdzie mieliśmy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie na trzy doby.

Trzeci dzień przeznaczony był na zwiedzenie Zamku Linderhof, a następnie Zamku Neuschweinstein. Zamek w Linderhof to najciekawszy zamek króla Ludwika Bawarskiego. Zbudowany w neobarokowym stylu, gdzie król mieszkał przez dłuższy czas. Zamek Neuschweinstein usytuowany jest na stromych skałach, wysoko nad jeziorem Alpsee. Zwiedzenia komnat i opisu wyposażenia wysłuchano w języku polskim za pośrednictwem elektronicznych słuchawek.

"Kolejny zamek w Hohenschwangau podziwiano tylko z oddali, gdyż z powodu deszczu zrezygnowano z podejścia na wzgórze zamkowe. Zamek ten został wybudowany w XIX w. przez króla Maksymiliana II Bawarskiego w miejscu dawnej twierdzy Schwanstein, zniszczonej w trakcie wojen napoleońskich. Urokliwe jest położenie tego zamku."

W czwartym dniu wycieczki, zgodnie z programem nastąpił wyjazd do miejscowości Wies w Alpach, gdzie na malowniczym wzgórzu znajduje się zabytkowy, pielgrzymkowy kościół pw. Biczowanego Chrystusa. Kościół zachwyca jasnością wnętrza, bogato zdobionymi sztukateriami i pięknymi freskami. Świątynia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najsłynniejszych tego typu rokokowych budowli w Górnej Bawarii. w r.1983 kościól został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Z miejscowości Wies pojechaliśmy do Ettal, gdzie jest słynny barokowy kompleks klasztorny. Barokowy kościół Wniebowzięcia Marii Panny powstał na miejscu dawnej gotyckiej świątyni / straconej przez pożar/. Obecny kościół wybudowany jest na wzór Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W kaplicy klasztornej służącej jako kościół parafialny ks. dr hab. Józef Urban sprawował Eucharystię w intencji uczestników wycieczki i z podziękowaniem za wszystkie dotychczasowe wyjazdy turystyczno-pielgrzymkowe naszych emerytów. Po mszy świętej i zwiedzeniu pięknego kościoła Wniebowzięcia Marii Panny, uczestnicy udali sie do klasztornego sklepu, gdzie była możliwość zakupu klasztornych wyrobów / piwo, nalewki, słodycze i inne pamiątki /. 

Kolejną miejscowością do zwiedzenia było Garmisch-Partenkirchen, gdzie podziwiano skocznie narciarskie i widok na najwyższy szczyt Zigspitze o wysokości 2962 metry n.p.m.. W tym miejscu 6 osobowa grupa /najbardziej sprawnych uczestników wycieczki / wybrała się na zwiedzenie malowniczego wąwozu, około 700 metrów długości i głębokości 80 metrów, a pozostali pojechali autokarem do miasta Garmisch-Partenkirchen na zakup pamiątek i widokówek oraz na kawę. 

W drodze powrotnej do miejscowości zakwaterowania zatrzymano się i zwiedzono malownicze, niewielkie miasteczko Oberammergau nad rzeką Ammer w regionie Alp Bawarskich, położone na wysokości 850 metrów n.p.m. w Dolinie Etalskiej. Każdy dom jest malowany, przedstawia motywy religijne, sceny ze Starego i Nowego Testamentu, Krzyże, Madonny, cherubinki, sceny z bajek i inne. Miasto słynie z Misterium Pasyjnego, które wystawiane są przez mieszkańców, co 10 lat. Liczne sklepy z pamiątkami posiadają przeróżne ozdoby, drewniane figurki i szopki Bożonarodzeniowe. 

Ostatni, piąty dzień wycieczki był przeznaczony na ogólne zwiedzenie Monachium, stolicy Bawarii. Miasto położone jest nad rzeką Izarą, jest siedzibą wielkich zakładów przemysłowych / BMW, Siemens, Centra Handlowe/. Od 1180 r. Monachium i cała Bawaria była we władaniu rodziny Wittelsbach. Najcenniejsze zabytki to kościół NMP i kościół św.Piotra, atrakcyjny ratusz na rynku Starego Miasta i ogromny XIV w. zespół pałacowy. Współczesnie Monachium znane jest z klubu sportowego Bayern Monachium, święta piwa ""Oktoberfest"" i Międzynarodowych Targów Monachijskich. Monachium to również słynne uczelnie i ośrodki naukowe.

Po zabytkach Monachium oprowadzała nas bardzo miła przewodniczka Pani Anna, pochodząca z Wielkopolski. Pilotem wycieczki był P.Andrzej Gorajski z Wrocławia, z którym zaliczono już niejedną wycieczkę.

Po zakończeniu zwiedzania Monachium , w godzinach wczesno popołudniowych rozpoczęto powrót do kraju. Droga powrotu wiodła przez Czechy i przejście graniczne w Kudowie, gdzie podziękowano i pożegnano Pana Andrzeja i kierowcę Pana Sebastiana. Drugi kierowca P.Igor dowiózł nas do Nysy, gdzie wysiadło 6-ciu uczestników, a pozostali szczęśliwie dojechali i pożegnali się w Opolu. Reasumując, aby nam dane było przeżyć niejedną taką wycieczkę. Dla wszystkich uczestników serdeczne słowa podziękowania za miłą atmosferę i życzliwość wzajemną. Do miłego zobaczenia na turystycznym szlaku.

 

Licznik odwiedzin

7384649
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
261
544
805
6752123
5366
34232
7384649