1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Rocznicowy maj – 2015 w Gryficach

 Rok 2015, to rok jubileuszy w ochronie przeciwpożarowej w kraju, województwie, powiecie i jednostkach OSP. Przypomnieć należy rok 1950, kiedy to została uchwalona pierwsza nowatorska ustawa o ochronie przeciwpożarowej, kiedy to utworzone zostały państwowe organy ochrony przeciwpożarowej.

Rok 1995 – to emeryci pożarnictwa powiatu gryfickiego utworzyli Koło Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. Zaczynając od 9-cioosobowego składu po 37 obecnych członków Koła. Służą tym najbardziej potrzebującym pomocy, gdyż lata swoje robią i każdy gest ze strony Związku przyjmowany jest z wielką radością, a szczególnie przez emerytów i niebędącymi członkami Koła kolegami i wdowami po zmarłych funkcjonariuszach.

Rok 1945 – potrzeba chwili spowodowała konieczność tworzenia oddziałów samoobrony przed grupami szabrowników i podpalaczy. Z czego się dało kompletowano porzucony poniemiecki sprzęt, remontowano go i nim ratowano życie i mienie przybyłych tu Polaków. Działalność tą często przepłacano swoim życiem. To były ochotnicze straże pożarne. Dziś zmienił się profil ich działania i nastąpiło ich techniczne przeobrażenie. OSP Gryfice, OSP Trzebiatów, OSP Płoty są dziś nie do poznania. Członkowie ZEiRP RP w Gryficach tym przekształceniom dołożyli swoją cegiełkę. Kilku z nich już odeszło na wieczną służbę. W szeregach tych OSP są jeszcze do dzisiaj funkcjonariusze emeryci naszego Koła, m. in.: poniżej podpisany, aktualny Prezes OSP Gryfice, Skarbnik Zarządu Koła ZEiRP RP i inni. Godne to podziwu zaangażowanie.

Z tych to okazji choć nie wszędzie zostaliśmy zauważeni m.in. uczestniczyliśmy:

- członkowie Zarządu Koła brali udział w uroczystym apelu funkcjonariuszy pożarnictwa z władzami samorządowymi.

- wspólne spotkanie integracyjne emerytów z rodzinami i funkcjonariuszy pożarnictwa będących w służbie.

- udział w obchodach 70 – lecia powstania OSP Trzebiatów uhonorowaniem „Złotym Znakiem Związku OSP RP” naszego najstarszego emeryta st. ogn. poż. w st. spocz. Józefa Modrzejewskiego.

- udział w uroczystości 70 – lecia powstania OSP Gryfice, gdzie w działaniu tej jednostki najwięcej jako funkcjonariuszy i członkowie OSP uczestniczyliśmy. Były to czasy, kiedy nie było w Gryficach Jednostki Ratowniczo – gaśniczej. Koło nasze stało się również jednym z fundatorów sztandaru dla tej OSP wbijając w jej drzewce symboliczny gwóźdź.

Warto było pamiętać o tych symbolicznych datach, które z biegiem historii mijają, a jeszcze żyjący dla potomnych o nich pamiętają.

     Prezes Koła             

     ZEiRP RP w Gryficach               

mł. bryg. w st. spocz. Leonard Rysak

 

Licznik odwiedzin

8475336
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
913
594
1507
7844019
22814
54159
8475336